Chorvátsko destinácia krajina

10 skvelých miest na kúpanie v Chorvátsku

Chorvátsko je v našich končinách bezpochybne veľmi obľúbená destinácia vhodná ako pre dovolenkárov, ktorí si chcú oddychnúť a načerpať sily tak aj pre turistov, ktorí preferujú aktívnejšie typy dovoleniek.

V článku nižšie Vám predstavujeme 10 najlepších miest na kúpanie sa v Chorvátsku. Ostáva Vám si už len vybrať Vami preferovanú destináciu a môžete sa vybrať na dovolenku :)

mapa chorvátsko more pláž destinácia

 

1. Makarská

Makarská Riviéra nachádzajúca sa pod horskou panorámou pohoria Biokovo je považovaná za perlu Jadranu.

Mestečko je známe prímorskou promenádou s obchodíkmi a kaviarňami a hlavne kamenným kostolom sv. Marka, ktorý je skoro na všetkých pohľadniciach.

Pláže Makarskej Riviéry sa tiahnu v dĺžke 60 km medzi Omišom a deltou rieky Neretvy. Hladkými bielymi kamienkami aj krištáľovo priezračnou vodou lákajú tisíce turistov do destinácii ako sú Brela, Baška Voda, Podgora, Tučep, Drvenik, Gradac či Makarskej. Aj kvôli tomu sa tu oplatí prísť mimo sezónu, kedy je síce krásne počasie, ale pláže napriek tomu nie sú preplnené turistami.
Makarská Riviéra Chorvátsko more dovolenka

2. Krk

Najväčši chorvátsky ostrov Krk je s pevninou prepojený úžasným mostom, dlhým 1440 metrov, ktorý sa nachádza u dedinky Kraljevice.

Krásne pláže nájdete v letoviskách Baška, Punat či Njivice. Samotné mestečko Krk s úzkymi uličkami a opevnenim z 12 storočia si zachováva stredoveký vzhľad.

V ostrovnom vnútrozemí sa môžete ísť pozrieť na Dobrinj, najstaršie osídlené miesto na tomto ostrove. Stúpate k nemu do výšky 200 metrov nad morom. A keď vyjdete z kamenného gotického kostola ku kláštoru, uvidíte hradby s najkrásnejším výhľadom na kraj.

Krk ostrov Chorvátsko more dovolenka

3. Hvar

Ostrov Hvar, prezývaný “Levanduľový”, je známy najmä svojim slnečným počasím. Rozprávalo sa, že tu hoteliéri vracajú peniaze, keď zaprší.

Dlhé pláže pozdĺž pobrežia s luxusnými hotelmi za prístavom Hvar ponúkajú ideálne podmienky pre rodiny s deťmi.

Na južnom cípe ostrova je malebné rybárske mestečko Sucuraj, preslávené blízkym kempom, kde dve zátoky od seba od nepamäti oddeľovali “normálných” dovolenkárov a nudistov. Občas sa dokonca prihodí, že pri windsurfingu, niektorí z nahatých začiatočníkov pristanú na “oblečenej” pláži plnej ľudí.

Hvar ostrov Chorvátsko more dovolenka pláž

4. Brač

Na tomto mieste sa môžu pýšiť najslávnejšou chorvátskou plážou Zlatni rat (Zlatý mys), ktorá pravidelne vyhráva ankety o najkrajšie europské kúpanie.

Pláž v Bolu, vybiehajúca viac než 600 metrov do mora od sčasti zalesneného mysu, vyzerá ako ostrie kosy, ktorého tvar sa mení s prílivom a odlivom. Pláž býva cez deň dosť plná, preto je potrebné si kúpanie správne načasovať. Najvhodnejšia doba je tesne pred západom slnka, kedy turisti už z veľkej časti večerajú na svojich hoteloch a windsurfisti balia svoje náčinia.

A máme tu pre Vás ešte 1 radu: Vydajte sa na romantickú prechádzku pozdĺž mora pri západe slnka, kedy sa vyľudnené pobrežie sfarbuje do červena. Tento najväčší dalmatský ostrov je taktiež známy už z antických dôb vďaka bračskému mramoru, z ktorého bol vybudovaný Diokleciánov palác v blízkom Splite či dokonca Biely dom vo Washingtone.

Brač ostrov krajina Chorvátsko more pláž destinácia


5. Molat

Jeden z najodľahlejších ostrovov pri Zadare. Keď sa pred vami v žiare zapadájucého slnka objaví zátoka Dolna Brgulja s kamennými plážami a guľatým ostrovom, máte pocit, že ste sa ocitli v rozprávke o Petrovi Pánovi a pod Vami leží jeho slávna “Zem Nezem”.

Skalnaté pobrežie, často vysypané pieskom, sa tiahne pozdĺž prístavného korza až k apartmanovým domom s vlastnými plážami.

Molat ostrov Chorvátsko pláž more destinácia

 6. Pelješac

Druhý najväčší chorvatský poloostrov sa nachádza v južnej Dalmácii. Je známy kamenistými a piesočnými plážami okolo mestečka Orebić naproti Korčuli.

Nádherné terény pre kúpanie sa tiahnú až k letovisku Viganj, ktoré ponúka aj ideálne podmienky pre windsurfing.

Pelješac je hornatý. Pozdĺž pobrežia sa tiahnú pomerne vysoké vápencové hrebene, ktorým panuje Zmijino brdo – Hadí vrch (961 m). Kedysi tu bolo množstvo jedovatých hadov, ktoré sa však v posledných rokoch stiahli do menej prístupných horských oblastí. Pelješac je taktiež jediným miestom v Európe, kde žijú vo voľnej prírode šakaly, umelo vysadení v 19 storočí (to už zčasti neplatí, keďže šakal bol nájdeny aj na územi SR).

Pelješac krajina chorvátsko more pláž destinácia Korčula

7. Pag

Patrí ku Kvarnerským ostrovom, ktoré boli v staroveku osídlené Ilyrmi, zdatnými moreplavcami a staviteľmi lodí.

Zostali tu po nich zvyšky opevnení, rovnako ako po ich rímskych premožiteľoch. V 4 storočí pochovalo katastrofálne zemetrasenie celé rímske mesto Cissa, ktoré stálo na mieste dnešnej osady Caska v západnej časti Pažského zálivu.

Väčšina územia je holá a kamenitá, netečú tu rieky ani potoky, len na juhu sa nachádzajú dve krasové jazerá. Napriek tomu sú tu nádherné pláže a v krasových dolinách sa chovajú ovce pre jedinečný pažský syr.

Pag Chorvátsko more pláž krajina destinácia

8. Iž

Ostrovček, ktorý leží necelé dve hodiny plavby trajektom zo Zadaru, je naším tajným tipom: má dĺžku len 12,5 km a iba 2,5 km na šírku. Malou loďou  ho obídete za pol dňa. Na rozdiel od iných turistických oblastí Chorvátska zostáva Iž malebným rajom, kde o turistiku až tak veľmi neide. Jazdia sem hlavne Chorváti, ktorí sa na Iži narodili.

Práve vďaka nim ostrov o prázdninách ožíva bohatým kulturným ruchom. Môžete tu navštíviť výstavu ilyrských galér v lisovni olivového oleja či dielne ižské keramiky, kde sa nádoby nevypaľujú v peciach, ale na ohni a do glazúry sa pridáva miestny červený kremeň.

Iž ostrov Chorvátsko more pláž krajina destinácia

9. Korčula

Ostrov s mnohými zálivmi a krištáľovo čistým morom. Môžete sa okúpať priamo v meste kúsok od vysokých hradieb starého mesta, kde sa na poludnie rozlieha odbíjanie zvonov z katedrály Sv. Marka, či vyraziť do obľúbených kúpeľných letovísk, ako sú Vela Luka, či rybárska obec Lumbarda so starými šľachtickými letnými sídlami.

Korčula ostrov Chorvátsko more pláž krajina destinácia

10. Novigrad

Historické rybárské mestečko na južnom pobreží Novigradského mora v Dalmácii je ďalším tajným tipom. Dostanete sa tam po Maslenickom moste cez Posedarje a potom pozdĺž dlhého zálivu pod pohorím Velebit. Úzké uličky šplhajú po strmých strániach pahorku, na ktorom je vidieť prastaré hradby, vedúce až k zrúcanine pevnosti. Malé zátoky v tieni borovic s upravenými kúpaliskami na skaliskách sú príjemnou alternatívou k veľkým plážiam na riviére.

Kúsok odtiaľ sa do Novigradského mora vlieva rieka Zrmanji, na ktorej si môžete užívať rafting, kajaky a kanoe.

Novigrad Chorvátsko more pláž krajina destinácia

Zdroj: idnes.cz